Startuje druga ważna liga żużlowa – szwedzka Elitserien

  • Redakcja

Rozgrywki te uznawane są za drugie, po PGE Ekstralidze, najsilniej obsadzone w żużlowym świecie. Bliżej im jednak do SGB Premiership. Dlaczego? Porównywalny luz na trybunach niewielkich stadionów oraz w parkach maszyn, dużo mniejsze niż w Polsce pieniądze do zarobienia. Jedyną bodaj, choć istotą różnicą, dzielącą Elitserien od Premiership są składy drużyn, skupiające najlepszych żużlowców świata, w tym aż osiemnastu Polaków. Dziewiętnasty Jarosław Hampel ma podpisać kontrakt z ekipą Lejonen Gislaved po 4. kolejce. Wtedy dopiero otworzy się tzw. okienko transferowe.

Tytułu mistrzowskiego broni zespół Smederny Eskilstuna. „Kowale” zdobyli puchar po 40 (!) latach, w dość zaskakujących okolicznościach. W pierwszym spotkaniu finałowym ulegli – na swoim terenie – drużynie Elit Vetlandzie 41:49. W meczu rewanżowym zaś ekipa z Eskilstuny „z ogonkiem” odrobiła starty, wygrywając aż 54 do 36. Najwięcej punktów w tym pamiętnym finale wywalczyli: Duńczyk Leon Madsen (11+1) oraz Słoweniec Matej Żagar (10). Ten drugi pod koniec ubiegłego sezonu prezentował wyborną formę. Razem z Łotyszem Andrzejem Lebiediewem byli głównymi autorami awansu Smederny do finału Elitserien. Ich rozmowa-narada przed ostatnim wyścigiem półfinału przeciwko Masarnie Avesta weszła już do kanonu zabawnych wypowiedzi żużlowców:

Opublikowany przez Eskilstuna Smederna 12 września 2017

 

Żagar, podobnie jak np. Madsen, czy Rosjanin Emil Sajfutdinow nie zdecydowali się na podpisanie umów na występy w Szwecji, co jednak może się w miarę upływu czasu zmienić.

„Nie wiem, co będzie. Nie ma o czym spekulować, prowadzimy zwyczajne rozmowy. Nic nie zostało postanowione ostatecznie. Powiedziałem, że jeśli w jakimś momencie będę potrzebny, to będą mogli po mnie sięgnąć. Nie będzie z tym problemu (…) Wielu ludzi mówi, że „duch w drużynie jest dobry, bla, bla, bla”. Ale ja mogę zapewnić, że w zeszłym roku w Smedernie to właśnie atmosfera pomiędzy chłopakami i szczerość między każdym z zawodników zaprowadziła nas właśnie tak daleko. Każdy życzył sobie tylko tego, aby udało się i jemu, i innym. Wiecie jak to jest w sporcie, ale tu nie było zazdrości lub ukrywania czegoś. To było świetne miejsce do pracy i jestem zachwycony tym, że koniec końców skończyliśmy ze złotymi medalami, zwłaszcza po tak dramatycznym finale” – powiedział Słoweniec (speedwaygp.com).

Jak na razie Żagar rozczarowuje w zespole forBET Włókniarza. Starty w Elitserien pomogłyby mu, jak kilku innym zawodnikom, w złapaniu odpowiedniego rytmu. Od tego między innymi jest liga szwedzka – żeby z mniejszym ciśnieniem, ale w otoczeniu znakomitych żużlowców móc szlifować formę na najważniejsze imprezy żużlowe w sezonie.

Czy Smederna jest w stanie powtórzyć swój wynik sprzed roku? Będzie o to wyjątkowo trudno. Czemu? Bo istnieje hasło-zasada „bij mistrza”, wedle którego zdecydowanie łatwiej jest zgarnąć tytuł niż odpędzać od niego konkurentów. Choć skład z fenomenalnym Fredrikiem Lindgrenem oraz solidnymi: Michaelem Jepsenem Jensenem oraz Krzysztofem Buczkowskim może sprawić niejedną niespodziankę.

Wśród faworytów zaczynającego się dziś sezonu uchodzi jednak ekipa Lejonen. Chris Holder, Jarosław Hampel (po 29 maja), Piotr Pawlicki, Maksym Drabik, czy Kacper Woryna tworzą dość mocne zestawienie. Silnymi ekipami dysponują poza tym także w Malilli oraz Aveście. Co ciekawe, włodarze Rospiggarny Hallstavik nie zdecydowali się na angaż żadnego z Polaków.

Liderzy poszczególnych drużyn:

Smederna Eskilstuna: Andrzej Lebiediew, Fredrik Lindgren, Niels K. Iversen, Michael Jepsen Jensen, Krzysztof Buczkowski

Vetlanda Speedway: Bartosz Zmarzlik, Artiom Łaguta, Szymon Woźniak, Brady Kurtz, Tomas H. Jonasson

Masarna Avesta: Tai Woffinden, Przemysław Pawlicki, Linus Sundstroem, Antionio Lindbaeck, Kim Nilsson

Dackarna Malilla: Patryk Dudek, Maciej Janowski, Greg Hancock, Hans Andersen, Paweł Przedpełski

Lejonen Gislaved: Piotr Pawlicki, Chris Holder, Timo Lahti, Maksym Drabik, Jarosław Hampel (po 4. kolejce)

Rospiggarna Hallstavik: Jason Doyle, Andreas Jonsson, Robert Lambert, Max Fricke, Jacob Thorssell

Indianerna Kumla: Piotr Protasiewicz, Vaclav Milik, Kenneth Bjerre, Adrian Miedziński, Anders Thomsen

Vastervik Speedway: Nicki Pedersen, Grzegorz Zengota, Bartosz Smektała, Peter Kildemand, Peter Ljung

Spotkania I rundy Elitserien 2018:

Vetlanda Speedway – Masarna Avesta
Vastervik Speedway – Indianerna Kumla
Smederna Eskilstuna – Dackarna Malilla
Lejonen Gislaved – Rospiggarna Hallstavik